Kerbal Space Program: First Contract (0.24) – FAQ


Kerbal Space Program 0.24 First Contract - FAQ
SQUAD przed wypuszczeniem wersji 0.24 opublikował na swojej stronie FAQ dotyczący zbliżającego się update’u. Mimo, że First Contract jest już dostępny od kilku dni, to zdecydowaliśmy przetłumaczyć FAQ i opublikować go na blogu.


Czym jest KSP: First Contract?

Jest to nazwa nowej wersji Kerbal Space Program. Jak każda wersja posiada numer, w tym wypadku jest to 0.24. Będzie darmowa do pobrania dla obecnych graczy, a nowi będą mogli ją zainstalować po pobraniu gry.

Kiedy ukaże się nowa wersja?

Poprawialiśmy błędy przez kilka ostatnich tygodni. Jest to coś w stylu „whack-a-bug” i jesteśmy blisko wygranej.

Jakie są najważniejsze funkcje Kerbal Space Program: First Contract?

Największa aktualizacja do KSP zawiera Kontrakty dostępne w trybie kariery. Gracze będą mogli je wybierać w budynku Kontroli Misji, zarabiając przy tym zasoby:

  • Fundusze: Kerbin posiada własną walutę
  • Naukę: Aktualnie będący w grze element, pozwala odblokowywać nowe części.
  • Reputację: Podobnie jak na Ziemi, dobrze prosperujące spółki zyskują reputację. Oznacza to lepsze kontrakty. Niewykonanie kontraktu, przekroczenie limitu czasowego lub zabicie kerbonautów spowoduje zmniejszenie poziomu reputacji.

Jakie są mniejsze funkcje Kerbal Space Program: First Contract?

Nie lubimy mówić o nich „mniejsze” zwłaszcza kiedy są to: nowy interface, nowe części, zaktualizowane części oraz Drzewko Rozwoju.

Jakie błędy zostały naprawione w Kerbal Space Program: First Contract?

Ted: Jeden z błędów 0.23.5 dotyczył nowego decouplera, który powodował crashe gry. Zostało to naprawione w 0.24. Ponadto poprawiono model kolizji asteroid, które teraz mogą się ze sobą zderzać. Mieliśmy też wiele innych błędów naprawionych po drodze, takie jak separatory przyzywające Krakena. Jest ich naprawdę sporo, mamy nadzieję że zauważycie, iż pozbyliśmy się waszego „ulubionego” błędu.

HarvesteR: Podczas eksperymentów znaleźliśmy nowe i stare błędy oraz naprawialiśmy je jak zwykle, ale tym razem musieliśmy naprawić dużą ilość starych błędów. Przez system Kontraktów musieliśmy spojrzeć na dawno zapomniane segmenty gry. Znaleźliśmy błędy dotyczące części, Kerbali, paliwa, niektóre tak stare jak 0.14.

Dlaczego wypuszczenie tej aktualizacji zajmuje tyle czasu?

Podobnie jak nad kilkoma innymi rzeczami, pracowaliśmy nad systemem Kontraktów od naprawdę długiego czasu. Tak naprawdę rozpoczęliśmy prace już na początku tego roku. Jednak jest duża różnica między funkcjonującą grą, a ciekawą rozgrywką. Dlatego też zajęło nam to tyle czas. Chcieliśmy, aby kontrakty były ciekawym dodatkiem, a nie tylko pracą. Szlifowanie oraz łatanie błędów zajęło nam kilka miesięcy. Jesteśmy zadowoleni z wyników naszej pracy.

Co zawierały testy?

Tym razem, nie polowaliśmy tylko na błędy, lecz słuchaliśmy też rad testerów na temat balansu gry, czegoś co może być poprawione przez playtesting i wymaga ogromu poprawek tysięcy wartości. Poprawiliśmy już parametry ponad 100 części, mając pewność, że wartości te są sensowne. Mieliśmy też do zrobienia kilka rzeczy dotyczących nagród za kontrakty. Chcemy, aby były one odpowiednie do poziomu trudności zadania.

Czy update zniszczy save’y?

Ted: Testowałem save’y z 0.23.5 i ich aktualizacja nastąpiła poprawnie. Pragnę zaznaczyć, że są to czyste save’y bez modów. Modowane mogą zachować się inaczej. Biorąc pod uwagę, sposób w jaki generowane są kontrakty, nie powinno być problemów z aktualnymi save’ami z tryby Kariera.

Harv: Pamiętajcie, że z powodu małych błędów w 0.23.5 możliwe jest, że niektóre kontrakty nie będą działać. Zostało to naprawione w 0.24 i nie powinno być problemów na nowych save’ach.

Jak będą funkcjonowały budżet i kontrakty?

Gracze będą mieli do dyspozycji Fundusze, więc będą musieli brać Kontrakty odpowiednie do ich możliwości. Każdy Kontrakt jest ograniczony czasowo, ale każdy z nich oferuje zysk w postaci Reputacji, Nauki i Funduszy. Niektóre Kontrakty, dostarczą na start odpowiednią ilość środków wymaganą do wykonania zlecenia.

Czy Kontrakty będą dostępne poza trybem kariery?

Nie, Kontrakty to kluczowa funkcja tryby Kariery i nie będzie ich w trybie Sandbox.

Czy „klasyczny” (w stylu 0.23.5 ) tryb kariery będzie dostępny?

Tak. Jest to coś nad czym pracowaliśmy w ostatniej czasie, ale czuliśmy się zobowiązani zapewnić graczom sposób grania do jakiego przywykli. Zaczynając nową grę zobaczycie trzy tryby gry: Sandbox, Karierę, którą już znacie oraz Naukę, tryb w którym wyłączone będą Kontrakty, Fundusze oraz Reputacja, zapewniając „klasyczny” tryb kariery.

Jaka jest nazwa waluty?

Fundusze. Dostaliśmy wiele nazw dla waluty, ale nikt z ekipy nie chciał kolejne nazwy zaczynającej się na „K”. Jeden z testerów wpadł na pomysł, aby nazwać walutę „Roots” (Korzenie – dop. autora). To było niezłe, ale pozostaliśmy przy nazwie Fundusze.

Kto będzie nam zlecał Kontrakty?

Największe spółki produkujące części na Kerbinie, organizacje naukowe oraz cywilne.

Czy Kontrakty i Nauka są ze sobą w interakcji?

Możesz otrzymywać nagrodę w postaci nauki za wykonanie niektórych kontraktów. Zyskiwanie większej ilości nauki nie wpłynie na oferowane kontrakty, ale odblokowywanie części tak. Niektóre Kontrakty będą zlecały wykonanie eksperymentów, więc możesz zyskać naukę wykonując zadanie.

Jak zyskujemy/tracimy reputacje? 

Reputację można zyskać wykonując kontrakty i odzyskując pojazdy. Tracimy ją przez zabijanie Kerbali lub niewywiązywanie się ze zleceń.

Co się stanie gdy skończą się pieniądze?

Najlepsi ekonomiści na Kerbinie stwierdzili, iż nie jest możliwe, aby skończyły nam się środki, ale niektórym na pewno się uda tego dokonać. Dopóki będziemy brali zlecenia powinniśmy się czuć bezpiecznie.

Możliwe są zwroty?

Żadnych zwrotów! Zwłaszcza po zakupie części od Jeb’s Junkyard i Spaceship Parts.

Czy Kontrakty wygasają?

Tak. Zauważcie, że są dwie daty. Jedna to czas, kiedy oferowany Kontrakt zniknie, a druga to czas w którym musi on zostać wykonany.

Czy możliwa jest zmiana logo spółki zlecającej Kontrakty?

Można je edytować w pliku config, który pozwala zmienić flagi spółek.

Czy Kontrakty są modowalne?

Tak. Zostało to sprawdzone kilka razy, aby mieć pewność, że są one w 100% modowalne i wszystkie pomysły na nowe zlecenia były zatwierdzone przez system.

Co jeszcze jest modowalne?

Możesz dodać nowe spółki, nowe cele zleceń, historyczne tło spółek. Możesz dodać nawet własne logo. Jak zwykle chcemy dać wam jak najwięcej wolności.

Jakie są typy Kontraktów?

Jest 5 rodzajów Kontraktów, po przejściu przez kontrakty startowe.

Jak wiele razy Kontrakt może być wzięty?

Tylko raz, gdyż każdy Kontrakt jest generowany proceduralnie. Gra jednak będzie tworzyła je na bieżąco i będą one przypominały ich poprzednie wersje.

Czy szkolenie kerbonautów kosztuje?

Aktualnie, szkolenie Kerbali jest darmowe. Koszty za trening są planowaną funkcją dla następnej aktualizacji.

Czy możemy wydawać Reputację?

Aktualnie nie. Reputacja wpływa na stopień trudności Kontraktów i ich ilość. W przyszłych aktualizacjach mamy zamiar to zmienić.

Jeśli stopień startowy zostanie oddzielony, to czy mam szansę go odzyskać doczepiając do niego spadochrony?

Niestety, nie może odzyskać Funduszy, które zostały zniszczone przez grę po oddaleniu się na odległość większą niż 2,5 km. Możesz odzyskać tylko części, przyczepione do pojazdu, który powrócił na Kerbin. W takim wypadku, statki wielokrotnego użytku wydają się ciekawym pomysłem.

Pamiętaj także, że im dalej od KSC wylądujesz tym mniej odzyskasz Funduszy.

Czy mogę coś stracić zabijając Kerbale?

Zabijając załogę stracisz Reputację, jednak nowi aplikanci będą tak samo chętni jak zawsze.

Czy Centrum Kontroli Misji będzie dostępnie w trybie Sandbox, czy też będzie zablokowane jak budynek Badań i Rozwoju?

Centrum Kontroli Misji będzie zamknięte, dokładnie jak budynek Badań i Rozwoju.

Co dadzą nam nowe części?

W 0.24 będzie dostępnych kilka nowych elementów takich jak „0-10 Monopropellant Engine” oraz „Vernier Engine”. Pierwszy to silnik na monometylohydrazynę z kontrolą ciągu, a drugi to dysza RCS na paliwo ciekłe i utleniacz. Są przydatne do manewrowania w przestrzeni kosmicznej.

Jakie są nowe samouczki i jaka jest różnica w stosunku do starych?

Wszystkie stare samouczki są tam gdzie były, ale większość z nich została poprawiona, np. „Na Mun #1” zawiera teraz kurs kolizyjny, a samouczki nt. lotu poprowadzą teraz od startu do odzyskania pojazdu. Jest też kilka nowych poradników, „Na Mun #2” tłumaczy jak dostać się na Kerbin startując z Muna. Są też samouczki dotyczące badań oraz asteroid.

Czy paliwo ciekłe i utleniacz mają swoją cenę niezależną od użytych części?

Każdy z zasobów (paliwo ciekłe, utleniacz itp.) ma swoją cenę. Całkowitą cenę pojazdu można zmniejszyć, zmniejszając ilość paliwa jaką zabiera.

Czy prawdą jest, że KSP 0.24 będzie działać na 64 bitowej wersji Windowsa?

To prawda!

Co to zmieni?

Ted: Wersja 64 bitowa zapewni większą stabilność gry i pozwoli zainstalować więcej modów.

HarversteR: Pamiętajcie, że Win64 posiada błędy, będące w dużej mierze błędami silnika Unity. Oznacza to, że nowa wersja będzie posiadała nowe błędy, które będziemy musieli naprawić w przyszłości. Część z nich będzie musiała poczekać do nowej wersji silnika Unity. Testowaliśmy Win64 przez długi czas i błędy, które znaleźliśmy są niewielkie.

Jeśli posiadam już grę, to co mam zrobić, aby zagrać w 64 bitową wersję?

Ted: Potrzebujesz 64 bitowego systemu operacyjnego, który posiada 4 GB RAMu. Jeśli grasz na Steamie, win64 exe zastąpi win32 automatycznie.

Samssonart: Jedna mała rzecz, jeśli chcesz posiadać 64 bitową wersję z sklepu na oficjalnej stronie, będziesz musiał ją ręcznie pobrać i zainstalować. Launcher nie obsługuje jeszcze tej funkcji. Warto też – tak w razie czego, zrobić backup save’ów przed reinstalacją.

Dlaczego przejście na 64 bity zostało zaimplementowane dopiero po powstaniu moda, który pozwala to zrobić?

Ted: Zawsze mieliśmy wiele planów dotyczących KSP, ale zawsze robiliśmy to czego pragnęła społeczność, więc kiedy zainteresowała się ona wersją 64 bitową, postanowiliśmy to wprowadzić do 0.24.

Harv: Tak naprawdę przejście na 64 bity miało nastąpić dużo później, ale mod, który powstał przyspieszył pracę nad tym segmentem gry.

Jakie są plany na przyszłość i kiedy może zostać wypuszczone 0.25?

Jak zwykle, nowa aktualizacja wyjdzie, gdy będzie gotowa. Planujemy dalej pracować nad trybem Kariery, a także nad kilkoma innymi rzeczami, o których porozmawiamy później.

 

WYKOP TEN WPIS W KOSMOS!

Wykop w kosmos


2 Responses to : Kerbal Space Program: First Contract (0.24) – FAQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *